Система розумний будинок – це відмінне рішення для тих, хто шукає максимальний комфорт та безпеку. Велика кількість пристроїв здатні автоматизувати рутинні завдання. Прилади для розумного будинку різноманітні: від розеток та вимикачів до замків і навіть годинників. Ми допоможемо в деталях розібратися, у чому їх особливості та як усе це працює.

Система розумний будинок – що це, які має переваги та недоліки

Що таке розумний будинок і для чого він потрібен? Звичайно, слід розібратися в цьому перед тим, як запровадити його у своєму житлі. Він є комплексом технологічних рішень, за допомогою яких вдається автоматизувати та централізовано керувати різними пристроями. Він поєднує у собі освітлення, опалення, вентиляцію, системи безпеки. Управління здійснюється через смартфон, планшет, комп'ютер або голосовими командами.

Що входить у систему розумний будинок? Комплектація буває різною, серед елементів, які можуть бути включені наступні:

  • управління освітленням. Наприклад, автоматичне увімкнення/вимкнення світла, регулювання яскравості, створення сценаріїв освітлення. Крім того, доступні вимикачі з дистанційним керуванням, що особливо зручно для будинків великої площі;
  • Клімат контроль. Управління опаленням, кондиціюванням, вентиляцією, що сприяє підтримці оптимального мікроклімату;
  • система безпеки. Наприклад, відеоспостереження, датчики руху, розумні замки, сигналізація. Знайти інструменти безпеки для розумного будинку ви зможете у нас;
  • управління побутовою технікою. Це реалізовано, як правило, в контролі роботи пральної машини, холодильника, кавоварки та інших пристроїв.

Крім того, актуальним є управління мультимедіа, енергоспоживанням. В останньому випадку це реалізовано як моніторинг та оптимізація витрати електроенергії. Сприяють цьому численні розумні датчики для дому.

Переваги системи розумний будинок для квартири

Має система розумний будинок плюси та мінуси. Почнемо з переваг:

  • комфорт. Це найважливіший фактор, адже вдається автоматизувати та тримати під контролем багато процесів у будинку. Наприклад, розумна розетка назавжди позбавить страхів, що забули вимкнути праску, адже ви зможете це перевірити. А терморегулятор Wi-Fi дозволить не тільки створити комфортну температуру в будинку та підтримувати її, а й економити на енергоресурсах, оскільки вдасться оптимізувати процес опалення;
  • безпека. Система розумний будинок переваг має чимало, інструменти стеження за вашим майном на висоті. Знаходячись досить далеко від місця проживання, ви зможете побачити, хто дзвонить у двері, або ж оглянути територію біля будинку;
  • гнучкість і масштабованість. Почати можна зі смарт вимикачів та розеток, а далі розширювати автоматизацію. Кількість та вид приладів обмежуються лише вашими побажаннями та бюджетом;
  • екологічність. Коли люди вперше стикаються із системою розумний будинок, виникає перше питання, як це працює. Крім зручності та підвищення рівня безпеки, ви отримуєте зниження енергоспоживання, раціональне використання ресурсів. Все разом зменшує вплив антропогенного чинника на довкілля.

Розумний дім та його функції – це сучасне рішення для тих, хто цінує комфорт, безпеку та ефективність. Його використання полегшує повсякденне життя, робить житловий простір більш технологічним, адаптованим до потреб власників.

Недоліки розумного будинку

Розуміючи, що це – система розумний будинок, і які її переваги слід ознайомитися і з недоліками. Знати їх перед початком використання потрібно. 

По-перше, для запуску такої системи необхідно придбати спеціальні прилади, датчики, техніку. Ціна їх вища, ніж у звичайних. Тобто перший недолік – це вища вартість обладнання в порівнянні зі стандартним. Крім того, встановлення та первинне налаштування слід доручити спеціалістам.

По-друге: залежність від електроенергії. Усі прилади, власне, як і центр управління розумним будинком, працюватимуть лише при підключенні до мережі. Щоб унеможливити збої, доведеться передбачити джерела резервного живлення. Крім того, для більшості приладів, необхідною умовою функціонування є інтернет.

По-третє: сумісність пристроїв. При тому, що користувач може масштабувати систему, це потрібно робити приладами того самого виробника.

Крім того, можна віднести до недоліків й необхідність регулярних оновлень для підтримки актуального стану, складності у ремонті. Для цього потрібно залучати спеціаліста.

Загалом недоліки не можна назвати критичними, особливо з урахуванням того, який комфорт може забезпечити розумний будинок. Власне, тому ця технологія знайшла широке поширення серед користувачів у різних куточках України.

Як працює розумний будинок, і чим він може керувати

Тепер ви знаєте, що таке розумний будинок і навіщо він потрібен. Але як він працює? Тут все водночас і просто, і складно. Організація системи відбувається на основі ZigBee, яка має на увазі наявність спеціального пристрою, здатного синхронізувати роботу окремих приладів, що підтримують цю технологію. Відповідно, наявність їх потрібна. Управління здійснюється за допомогою мобільного додатку, голосових команд. В результаті використання домашньої автоматизації стає простим та зручним.

Доступні віддалені налаштування параметрів пристроїв. Крім того, не потрібно прокладати додаткові кабелі. Це особливо актуально, якщо систему розумний будинок вирішили впровадити у повсякденне життя вже після будівництва/купівлі квартири/ремонту. Тобто фізичне з'єднання не знадобиться, підключення пристроїв здійснюється за допомогою Wi-Fi або bluetooth.

Основні принципи роботи розумного будинку:

  • централізоване керування. Контролер виступає в ролі «мозку»: він з'єднує всі пристрої в єдину мережу. Це дозволяє керувати освітленням, мікрокліматом, безпекою та іншими функціями через одну програму або голосові команди;
  • бездротовий зв'язок. У системі використовується радіоканал створення з'єднання між пристроями. Тому не потрібно прокладати дроти. Відповідно, установка системи проста та гнучка;
  • автоматизація сценаріїв. Розумний будинок дозволяє створювати певний порядок дій приладів на ті чи інші обставини. Про це детально розповімо далі;
  • віддалений доступ. Внаслідок підключення до інтернету можете керувати системою будь-якої точки світу. Це особливо важливо, якщо потрібно контролювати безпеку;
  • Енергоефективність. Можливість досягти оптимізації споживання енергії. Наприклад, внаслідок автоматичного вимкнення світла в порожніх кімнатах або завдяки регулюванню температури залежно від присутності/відсутності людей;
  • масштабованість. Почати можна з кількох пристроїв, а потім додавати нові елементи за потребою.

Технологічність розумного будинку забезпечує його надійність та енергоефективність. Завдяки цьому житло стає комфортним та адаптується під ваші звички. Далі ми розповімо, якими ж приладами може керувати система розумний будинок.

Освітлення

Розумне освітлення – це одна з найпопулярніших функцій. Ви зможете керувати світлом та створювати унікальну атмосферу у кожному приміщенні. Серед корисних опцій:

  • автоматичне налаштування яскравості. Світло адаптується до часу доби та потреб користувачів. Так, вранці лампи світять яскраво, що бадьорить, а ввечері вони приглушені;
  • енергоощадження. Система автоматично вимикає світло там, де немає людей;
  • сценарії освітлення. У розумному будинку можна створити власні налаштування, наприклад, «романтична вечеря», «кінотеатр», «вечірка». Налаштування активується одним натисканням кнопки чи голосовою командою.

Крім того, доступне керування через датчик руху. Світло автоматично вмикається при появі в кімнаті, на вулиці. Особливо це зручно у коридорах, на сходах.

Електричні прилади та розетки

Розумні розетки – це також тип елементів системи, які прагнуть почати використовувати одним із перших. Вони виконують такі завдання:

  • контроль енергоспоживання. З їхньою допомогою вдається відстежувати та обмежувати споживання електрики, що допомагає економити ресурси;
  • дистанційне керування. Актуально, якщо потрібно увімкнути або вимкнути прилад, що знаходиться вдома.

Крім того, доступні графіки роботи. Так, можна задавати час увімкнення та вимкнення побутової техніки. Наприклад, щоб кавоварка запустилася і приготувала напій до певного часу, коли ви прокидаєтеся, або пральна машина вмикалася вночі.

Клімат контроль

Розумний будинок значно спрощує створення комфорту в приміщенні незалежно від кліматичних умов, у яких ви живете. Серед найкорисніших інструментів:

  • автоматичне регулювання температури. Система підтримує її на заданому рівні або враховує сезон, час доби;
  • інтеграція із датчиком погоди. Розумний будинок здатний враховувати зовнішні чинники та адаптувати умови у приміщенні виходячи з отриманої інформації;
  • управління вентиляцією та кондиціювання.

Крім того, доступні різні режими. Наприклад, «комфорт», «економ», «відпустка». Можна підібрати, що оптимально підходить для ситуації. Так, у режимі відпустки температура підтримується на мінімальних показниках, що дозволяє економити.

Безпека

Розумний будинок забезпечує високий рівень безпеки, захищаючи оселю від зовнішніх загроз, аварійних ситуацій. У систему включені такі інструменти:

  • відеоспостереження;
  • датчики руху та відкриття;
  • симуляція присутності;
  • датчики витоку газу.

Всі ці інструменти можна купувати та встановлювати з наступним впровадженням у загальну систему безпеки поступово.

Система розумний будинок – це сучасне, зручне та актуальне рішення для створення житла, яке можна підлаштувати під ваші потреби. Вам не потрібно буде ходити та вимикати світло у всіх кімнатах або відпрошуватися з роботи, щоб перевірити, чиac вимкнена праска. Ви зможете економити на опаленні, електроенергії в період відсутності будинку, налаштуватись на потрібний лад вранці внаслідок створення яскравого та активного освітлення, або ж підготуватися до сну ввечері. Насправді інструментів, які за допомогою системи розумний будинок здатні полегшити ваші будні, ще більше. Тому таке сучасне рішення однозначно заслуговує на вашу увагу.

Автоматизація та управління ролетами, шторами, жалюзі

Управління шторами та жалюзі – ще один практичний напрямок автоматизації в розумному будинку. Тут також можна налаштувати сценарії для певних дій, а саме відкриття/закриття за часом доби, виходячи з освітлення на вулиці та в приміщенні й з орієнтацією на погоду.

Система розумний будинок – це сучасне, зручне та актуальне рішення для створення житла, яке можна підлаштувати під ваші потреби. Вам не потрібно буде ходити та вимикати світло у всіх кімнатах або відпрошуватися з роботи, щоб перевірити, чиac вимкнена праска. Ви зможете економити на опаленні, електроенергії в період відсутності будинку, налаштуватись на потрібний лад вранці внаслідок створення яскравого та активного освітлення, або ж підготуватися до сну ввечері. Насправді інструментів, які за допомогою системи розумний будинок здатні полегшити ваші будні, ще більше. Тому таке сучасне рішення однозначно заслуговує на вашу увагу.