Датчик руху ー це компактний, чутливий пристрій, який реагує на переміщення людини. Він нагадує невеликий вимикач. У зв'язку з популярністю таких пристроїв багатьох людей цікавить схема підключення датчика руху.
При інтеграції з системою Розумний дім цей прилад автоматично включає лампи та прожектори, коли в зоні присутності з'являється людина, і відключає їх, якщо вона залишає кімнату. Щоб визначитися зі схемою, спочатку розглянемо принцип роботи цих пристроїв, визначимо, як їх налаштовувати та де вигідніше встановлювати.
Сфери застосування
Такі детектори найчастіше монтують на сходових майданчиках, у туалеті, гаражі, при спуску у підвал, у сараї. Тобто в будь-якому приміщенні, де важливе гарне освітлення. Насамперед це потрібно для захисту від травм. Світло буде вмикатись тільки в той момент, коли це необхідно, а через кілька секунд після того, як ви залишите приміщення, прилад автоматично вимкне його.
Такий принцип роботи зручний, адже дозволяє суттєво економити на електроенергії. Популярні датчики й на підприємствах, різних складах, офісах, архівах та бібліотеках. На таких об'єктах зручно, коли при вході в приміщення відразу світиться, тим більше якщо у вас зайняті руки.
Як працює датчик руху
Перш ніж почати розглядати особливості установки обладнання, важливо зрозуміти, у чому взагалі полягає принцип роботи датчика руху. Він заснований на тому, що будь-який організм здатний відбивати інфрачервоні промені, у тому числі людські. Саме зміна цих хвиль і реагує датчик.
Якщо об'єкт з'являється в зоні обслуговування, змінюється температура теплового поля. Саме в цей момент і спрацьовує детектор. Наприклад, людина починає спускатися в підвал — в результаті, контролер отримує сигнал, і світло автоматично вмикається, освітлюючи сходи та приміщення.
Після того, як ви залишите цю зону, датчик відключить освітлення. При цьому вам не потрібно брати із собою ліхтар, руки залишаються вільними. Щоб процес справді відбувався автоматично, важливо знати, як правильно його приєднати та як налаштувати прилад.
Де найкраще кріпити пристрій
Перш ніж розглянути схему підключення датчика руху, важливо коректно підібрати місце для його встановлення:
- прикріпити пристрій можна як на стіні, так і на стелі;
- вибирати найбільш відповідне місце варто з урахуванням параметрів кімнати;
- також необхідно враховувати, що настінні та стельові моделі можуть відрізнятися між собою за характеристиками.
Ті прилади, які кріпляться на стелі, мають ширший кут огляду – до 360 градусів і дальність охоплення до 20 м. Таке обладнання зможе контролювати всю задану площу.
Настінні моделі мають огляд всього 120 градусів та дальність – від 0,5 до 5 метрів. Найправильніше встановлювати їх у кутку. Це забезпечить широкий кут огляду і ви зможете уникнути сліпих зон. Найзручніше кріпити датчик цього типу на висоті близько двох із половиною метрів.
Незалежно від того, де ви вирішили монтувати детектор, важливо робити це, уникаючи зон із прямим сонячним світлом, а також місць біля батарей або кондиціонерів. Також необхідно, щоб датчики розміщувалися за основними маршрутами, якими пересуваються люди в будинку. Для захисту від навантажень варто передбачити наявність автоматичного вимикача.
Які параметри можна і потрібно налаштувати
Купуючи представлений пристрій, важливо знати не лише схему підключення датчика руху до лампочки, але й те, як правильно його налаштувати й чи взагалі можна регулювати параметри.
Вибираючи датчики Livolo, ви можете відрегулювати робочі характеристики так, як вигідно вам. Можна налаштувати такі показники:
- освітленість;
- чутливість;
- час вимкнення світла;
- оптимальний кут установки.
Налаштувавши ці характеристики, вдасться добре заощадити на електриці. Від правильності вибору кута установки залежить зона огляду приладу – це один із перших параметрів, який потрібно відрегулювати, проводячи його встановлення.
Другий важливий параметр – чутливість. Вам потрібно зробити так, щоб пристрій забезпечував увімкнення світла тільки тоді, коли в зоні обслуговування з'являється людина. При цьому прилад не повинен реагувати, наприклад, на собаку чи кішку в будинку, коливання штор чи інші рухи.
Далі обов'язково потрібно налаштувати, щоб апарат вмикав світло лише у темний час доби. Вдень у цьому нема потреби, якщо не йдеться, звичайно, про підвал або інше приміщення, де темно цілодобово.
Наприкінці необхідно налаштувати таймер. Тут все дуже просто: потрібно виставити час відключення світла після того, як людина залишить зону обслуговування приладу. Зазвичай цей період становить від кількох секунд до 3-5 хвилин.
Основні способи підключення датчиків руху
Звичайно, зручніше і найпростіше відразу купити лампи або прожектори з вже вбудованими пристроями. У такому разі вам не потрібна схема датчика руху, щоб розібратися, як його підключати. Однак асортимент таких ламп невеликий.
Часто монтаж датчиків необхідний, коли вже давно встановлені лампи. Тоді прилад, який реагує на рухи, потрібно буде просто докупити та змонтувати окремо.
- Найпростіший і найдоступніший варіант ー це підключення одного датчика. Він вимагає особливих знань чи умінь. Зазвичай у комплект вже входять датчик руху + схема підключення. Вам залишається тільки зробити все, як описано в посібнику користувача.
- Схема паралельного підключення двох датчиків. У цьому випадку робота першого приладу залежить від другого пристрою. Коли перший вмикає світло, то другий, своєю чергою, перестає реагувати на рухи, доки попередній детектор не відключиться. Якщо ви встановлюєте таке обладнання на сходовому майданчику, де один прилад змонтований на першому поверсі, а інший, відповідно, на другому, час затримки вимкнення повинен бути рівним часу, необхідному, щоб людина змогла піднятися або спуститися зі сходів.
- Підключення детекторів до контактора. Така схема підключення датчика руху на освітлення найбільш практична, тому що пристрої працюють незалежно один від одного. Якщо перший прилад зреагував на рух і увімкнув світло, то інші в ланцюжку все одно залишаються активними та продовжують відстежувати коливання теплового поля. Це дуже зручно, коли детектори стоять у різних кімнатах. Світло не включатиметься автоматично у всіх приміщеннях.
- Схема управління освітленням із трьох місць. Також цікавий спосіб — у цьому випадку кожен прилад приєднується до проміжного реле, яке, своєю чергою, підключається до лампочки. Ця схема дає можливість керувати світлом із трьох різних місць. Її можна розширювати різною кількістю пристроїв і мати безліч місць для регулювання освітлення.
Датчик руху для приміщень ー це не лише комфорт, а й оптимізація ресурсів. Правильно підібрана та здійснена схема підключення забезпечить його ефективну роботу, безпеку та довговічність.
При виборі датчика та способу підключення слід враховувати специфіку приміщення та технічні характеристики пристрою. Наприклад, моделі, що використовуються у ванній кімнаті або кухні, повинні бути добре захищені від вологи. При монтажі обов'язково дотримуйтесь рекомендацій виробника та правил електробезпеки.
Де придбати хороші датчики руху
Щоб отримати якісний прилад за оптимальною ціною, яка точно виконуватиме покладені на нього функції, важливо розуміти, де краще купувати таку електроніку. Правильніше і найбезпечніше звернутися до спеціалізованих магазинів.
Саме на таких сайтах представлений найширший асортимент моделей. Там вам допоможуть підібрати пристрій та проконсультують. Компанія Livolo пропонує високоякісні, сертифіковані датчики руху для освітлення, які є найкращими серед аналогів.
Вони відрізняються стильним, мінімальним дизайном, тому добре вписуються в будь-які сучасні інтер'єри. Деякі моделі можуть мати сенсорний вимикач, тоді регулювати освітлення можна ще й вручну, просто піднісши руку до сенсора. Це надійна, довговічна та проста в установці електротехніка. Тому, якщо хочете оптимізувати простір, впроваджуйте нові технології у своєму будинку.