Вимикачі та розетки — це ті елементи, які є в кожному будинку, офісі та інших приміщеннях, де потрібне світло чи підключення електричних приладів. Представлені електротовари повинні бути якісними й надійними, адже наслідки використання поганої електрофурнітури можуть призвести до непоправного: пожежі, замикання, ураження струмом та інших неприємностей.
Звичайно, неправильно вибрані розетки та вимикачі можуть спровокувати вихід із ладу техніки, яка буде підключена до них. Також увагу варто приділити монтажу розеток і вимикачів. Неправильно або погано зафіксована фурнітура може просто випасти з монтажної коробки, а кабелі в такому випадку швидше втратять експлуатаційні властивості.
Враховуючи все це, розгляньмо, як правильно підібрати розетки та вимикачі. Придбати якісну та сучасну електричну фурнітуру можна, звернувшись в інтернет-магазин Livolo.
Типи монтажу: внутрішній vs накладний
Перше питання, на яке потрібно відповісти, вибираючи розетки та вимикачі для дому, — це спосіб монтажу. Існує два основних типи: внутрішній (прихований) і накладний (зовнішній). Внутрішній монтаж є більш естетичним і сучасним, оскільки корпус пристрою схований у стіну, залишаються помітними лише рамка та панель.
Такий варіант ідеальний для новобудов або під час капітального ремонту. Накладний тип монтажу передбачає розташування корпусу зверху на стіні, зазвичай у пластиковому корпусі. Його застосовують у приміщеннях без штроблення стін: гаражах, сараях, дачах, майстернях.
Цей тип монтажу часто використовують у дерев’яних будинках, де важливо не порушувати стіни. Зважайте, що доречний вибір типу монтажу залежить від умов експлуатації та потреб користувачів.
Ступінь захисту IP
Наступний, не менш важливий критерій — ступінь захисту (Ingress Protection, або IP). Цей параметр позначається двозначним числом, де перша цифра означає захист від пилу, а друга — від вологи та води. Наприклад, ступінь захисту IP 20 свідчить про захист від твердих предметів діаметром понад 12,5 мм, але вказує на повну відсутність стійкості від вологи. Саме тому такі вироби підходять виключно для сухих житлових кімнат.
Для ванної кімнати, кухонь, балконів, гаражів та використання на вулиці рекомендують вибирати електрофурнітуру з вищим ступенем захисту. Краще за все купувати варіанти з IP44, IP54 чи навіть IP65. Такий вибір гарантує безпечну експлуатацію в умовах підвищеної вологості та пилу. Навіть при залитті водою вимикач не спровокує коротке замикання, якщо він має високий ступінь герметизації.
Наявність заземлення
Заземлення розеток і вимикачів є важливим елементом сучасної електробезпеки. Його наявність особливо значуща для розеток, призначених для використання з потужними приладами:
- пральними машинами;
- мікрохвильовками;
- бойлерами;
- електроплитами.
Заземлення запобігає удару струмом при замиканні або витіканні електрики. На електричному ринку представлені трьохконтактні розетки — з двома отворами й заземлювальними контактами, які зазвичай виконані у вигляді металевих скоб по обидва боки розетки або контактів у поглибленні.
Вибирайте фурнітуру та відповідні вилки з заземленням задля максимальної безпеки, особливо в дитячих кімнатах, ванних та кухнях. Вимикачі зазвичай не потребують заземлення, але, якщо вони використовуються в комбінації з розетками або встановлені в металевому корпусі, врахування цього моменту є важливим.
Кількість клавіш у вимикачах
Кількість клавіш визначає функціональність приладу. За цим параметром виділяють наступні типи вимикачів:
- Одноклавішні моделі керують однією групою світильників. Це оптимальний варіант для невеликих кімнат, санвузлів та коридорів.
- Двоклавішні варіанти дають можливість вмикати/вимикати дві різні лампи поодинці. Це вигідно для приміщень із багаторівневим освітленням (наприклад, з люстрою та підсвіткою). Такий вимикач дозволяє керувати різними секціями вентиляції, вентилятором із лампою в санвузлі.
- Трьохклавішні вимикачі застосовують у сучасному освітленні в довгих коридорах, вітальнях та на відкритих просторах. Їх можна використовувати для одночасного керування люстрою, світильниками й підсвіткою.
Отже, вибір кількості клавіш залежить від структури освітлення та необхідної гнучкості керування. Сучасні сенсорні моделі взагалі не мають клавіш. Вони вмикають або вимикають світло при дотику людини до чутливої панелі. Деякі моделі можуть бути обладнані димером, щоб регулювати рівень освітлення. Загалом такі вимикачі виглядають досить стильно й гарно підкреслюють сучасний дизайн приміщення.
Є моделі, що інтегруються в систему «розумний дім», вони дозволяють керувати ними навіть зі смартфона, реагують не лише на дотики, а й, наприклад, на рух. Вони автоматично вмикають та вимикають електрику, коли в зоні їх дії з'являється людина.
Додаткові функції
Сучасні вимикачі та розетки для дому — це не лише механізми вмикання, а й інтерфейс для інтелектуального дому. Все частіше електрофурнітура має додаткові можливості, які варто враховувати при виборі. Зокрема, існують:
- вимикачі з підсвіткою, яка допомагає знайти їх у темряві;
- ощадлива електрофурнітура з таймером вимкнення через певний час;
- дуже практичні розетки зі шторками всередині або захисними кришками.
Залежно від типу, розетки можуть бути обладнані USB-портами, модулем Wi-Fi та іншими різними роз'ємами (наприклад, під інтернет чи стаціонарний телефон). Також є розетки, комбіновані з вимикачем.
Для дитячих кімнат варто вибирати пристрої зі шторками — спеціальним захисним механізмом від потрапляння сторонніх предметів усередину. Це важливо, щоб запобігти травматизму та удару струмом.
Дизайн та матеріали
Останній, але не менш важливий аспект — дизайн та матеріал, з якого виконана електрична фурнітура. Естетика представлених приладів визначає загальний вигляд закінченого інтер’єру, тому вибір тут має бути усвідомленим.
Традиційно використовуються пластикові корпуси: вони легкі, довговічні, доступні. Якісний пластик не має неприємного запаху, не горить і приємний на дотик. Для преміальних інтер’єрів часто використовують розетки та вимикачі з металу, скла, дерева або штучного каміння.
Вони виглядають ефектно, особливо у вінтажних, лофт та мінімалістичних стилях. Окрім матеріалів, важливими є колір, формат і профіль рамки. Дизайн розеток повинен доповнювати загальний стиль інтер’єру, гармоніювати з ним. Іноді він може зливатися з кольором стіни або, навпаки, створювати яскравий акцент. Те саме стосується й дизайну вимикачів. Краще вибирати ці два елементи в одному кольорі та з одного матеріалу.
Існують також модульні системи, які дозволяють комбінувати розетки, вимикачі, індикатори та USB-порти в єдиній рамці — це універсальне, зручне рішення для офісів, кухонь і сучасних житлових кімнат.
Зважений та продуманий вибір розеток і вимикачів — це поєднання технічної необхідності з естетикою та практичністю. Звертати увагу важливо на всі вищеописані параметри. Лише врахування цих моментів дозволить створити безпечне, зручне та естетичне електрооснащення будь-якого приміщення.
Вам потрібна якісна та стильна електрична фурнітура для дому або офісу? Рекомендуємо відвідати інтернет-магазин Livolo. Пропонуємо дуже широкий та різноманітний асортимент розеток та вимикачів різного типу й призначення.
У каталозі ви зможете підібрати фурнітуру не лише за матеріалом, рівнем захисту, а й за кольором, а доступна гама тут справді вражає. Це дозволить вибрати практичні прилади, які найкраще підійдуть саме під ваше приміщення. Отже, якщо для вас придбання електрофурнітури є актуальним, ви вже знаєте, де її варто купувати, на що звернути увагу при виборі продукції.