Розетки та вимикачі є практично в кожному приміщенні, чи то офіс, житловий будинок чи господарська будівля. Такі пристрої сьогодні дуже практичні та довговічні, проте бувають ситуації, коли вони починають тріщати. Це лякає і відразу має насторожити відповідального користувача. Отже, тріщить вимикач – чи небезпечно це?
Основні проблеми з вимикачами
Давайте спершу розберемося, які взагалі проблеми можуть виникати з даними пристроями:
- виріб не працює, а лампочка індикації перестала світитися;
- пристрій працює, але світильник не запалюється;
- лампа мерехтить і теж гуде при увімкненні;
- тріщить вимикач при натисканні на кнопки або клавіші;
- при увімкненні вимикача лампочка відразу перегорає;
- виріб починає нагріватися при тривалій роботі, кнопка не спрацьовує з першого разу.
Якщо ви зіткнулися з однією з цих проблем або почули тріск у вимикачі, необхідно терміново розібратися з причиною, адже від цього залежить ваша безпека.
Чому дзижчить вимикач?
Дзижчання часто схоже на гудіння, в окремих випадках поєднується з тріском. Причина таких сторонніх звуків криється у наступному:
- Може статися окиснення контактів. Це трапляється, коли у приміщенні підвищена вологість, а сам вимикач не має потрібного рівня захисту. При зближенні окиснені деталі провокують появу електродуги, що створює звук, схожий на дзижчання. Це небезпечна ситуація, яка може призвести до замикання і навіть пожежі.
- Ще одна причина, чому тріщить вимикач – ослаблення пластини. При натисканні на клавішні пристрої, контакти дотискає спеціальна пластина всередині. Згодом вона розтягується і слабшає, а різке клацання зникає. Внаслідок цього кнопка починає ходити м'якше, тому для увімкнення світла потрібно на неї сильніше натискати.
- Якщо ви купили недорогу модель, вона може мати низьку якість та працювати з плавним пуском. При установці подібної фурнітури з автоматом невисокої потужності прилад неминуче буде дзижчати.
Ще однією причиною, за якою гуде або навіть іскрить клавішний або сенсорний вимикач, може бути невідповідність потужності ламп та навантаження.
Причини виникнення іскор у вимикачі
Основною причиною появи представленої проблеми є слабкий контакт між пластинами вимикача та проводами. Тому, якщо коротить вимикач, ви можете спостерігати ісркіння.
Домашні або вуличні перемикачі починають іскрити ще інтенсивніше за таких умов, як:
- висока вологість у приміщенні;
- неправильне або недостатньо міцне підключення жил;
- сильні навантаження;
- стрибки напруги.
Ігнорувати подану проблему не можна, оскільки подібні випадки практично завжди закінчуються зламанням та плавленням проводки.
Чи небезпечний тріск у вимикачі?
Якщо тріщить або іскрить вимикач, це у будь-якому випадку небезпечно, адже існує ризик витоку електричного струму. Це несе серйозну загрозу для життя та здоров'я людини, адже можна отримати сильний удар струмом.
Крім того, тривале іскріння нерідко тягне за собою стоплення корпусу та ізоляції, що згодом може спричинити пожежу.
Більшість електрофурнітури з такими «симптомами» підлягає негайному ремонту або навіть повній заміні, якщо пошкодження серйозні.
Як відремонтувати вимикач?
Якщо ви помітили, що у вас гуде, іскрить або тріщить вимикач світла, це вимагає втручання. Для самостійного ремонту вам потрібно підготувати наступні інструменти:
- спеціальна індикаторна викрутка, щоб перевірити, чи вимкнено струм;
- плоска або хрестова викрутка для відгвинчування шурупів;
- ізолятора, щоб після ремонту все добре заізолювати;
- плоскогубці, маркер, дрібнозернистий наждачний папір;
- канцелярський ніж, який знадобиться для зняття ізоляції з кабелів.
Перед тим як розпочинати ремонт, важливо уважно вивчити конструкцію електричного пристрою. Зазвичай перемикач має такі запчастини: пластиковий корпус, робочі вузли, декоративна рамка, гвинти та засувки для кріплення. Щоб дістатися до внутрішніх контактів, потрібно зняти зовнішню частину приладу.
Проводити ремонтні роботи варто у наступній послідовності:
- На розподільчому щитку вимкніть живлення в мережі.
- Індикаторною викруткою обов'язково перевірте, чи немає напруги.
- Зніміть вимикач, відкрутіть гвинтики та акуратно, притримуючи лицьову панель, дістаньте пристрій із підрозетника.
- Якщо ви працюєте з двоклавішним приладом, за допомогою маркера відзначте ввідну жилу.
- Розберіть корпус приладу, очистьте контакти від окиснення та нагару. Якщо ж це зробити складно або є серйозні пошкодження, краще повністю замінити таку електричну фурнітуру.
Якщо ж очищення все ж таки вдалося провести, після нього зберіть корпус, під'єднайте знову струмопровідні дроти та встановіть прилад назад у підрозетник. Зверху поставте лицьову панель та декоративну рамку.
Далі увімкніть світло на щитку та протестуйте вимикач. Якщо все було зроблено правильно, то тріск та іскри повинні припинитися. У тому випадку, коли проблеми з'явилися у досить старого перемикача, то шукати причину, чому іскрить вимикач, не варто. Його потрібно замінити, адже пристрій просто відпрацював свій ресурс.
Ми розглянули з вами процес ремонту звичайного вимикача. Однак зараз популярні сучасні моделі (наприклад, сенсорні або з димером). Вони мають свої особливості, тому розгляньмо, як з ними працювати.
Як розібрати димерні моделі?
При увімкненні освітлення іноді коротити та іскрити можуть навіть димерні пристрої. Повернути їм працездатність можна за допомогою зачистки контактів. Зробити це не складе труднощів самому, якщо дотримуватися такої послідовності:
- зніміть ручку димера та приберіть шліци;
- притримуючи рукою корпус, потягніть за руків'я;
- викрутіть гвинтики або контргайку (у деяких моделях встановлена саме вона);
- демонтуйте зовнішню панель та декоративну рамку;
- ослабте кріплення димувального вузла;
- витягніть пристрій із монтажного короба.
Після цього з допомогою наждачного паперу очистьте контакти від окиснення та нагару. Якщо наждачка погано справляється, можна допомогти жалом викрутки.
Далі просто зберіть механізм, під'єднайте струмопровідні кабелі та встановіть прилад назад у монтажну коробку. Наприкінці обов'язково гарненько затисніть жили та протестуйте роботу пристрою.
Як відремонтувати сенсорний вимикач?
Сенсорні пристрої мають трохи іншу конструкцію, вони комплектуються пультом дистанційного управління, а всередині розміщуються мікросхеми. Розбирати модель такого типу слід з максимальною акуратністю та обережністю. Необхідно суворо дотримуватись інструкції від виробника.
Якщо потрібно відремонтувати сенсорний пристрій, який почав тріщати або гудіти, варто виконати такі дії:
- демонтуйте лицьову панель. Уважно огляньте пристрій фурнітури, вам потрібно знайти сенсори – їх може бути декілька;
- потім знайдіть світлодіоди, які виконують функцію індикації, під ними жили підключаються до пристрою. Зніміть кліпси, від'єднайте панель та відключіть кабелі;
- викрутіть корпусні болти та витягніть корпус з підрозетника;
- огляньте його та замініть пошкоджену ділянку проводки;
- потім зберіть пристрій, під'єднайте живлення та змонтуйте його у монтажний короб.
Насамкінець зафіксуйте все гвинтиками, встановіть датчик та декоративну накладку. Врахуйте той факт, що сенсорні вимикачі можуть не працювати, навіть якщо перегоріла лампочка. Пристрій переходить у вимкнений стан, який не проходить навіть після заміни лампочки. Щоб активувати роботу сенсора, необхідно торкнутися пластини.
Якщо вам знадобилися перемикачі або аксесуари, їх ви можете придбати в інтернет-магазині Livolo. Тут представлені різноманітні моделі, тому не важко підібрати виріб, який максимально підійде вам за технічними параметрами, кольором та дизайном. Якщо знадобиться допомога, ви зможете звернутися до консультантів магазину.