Під час використання електрофурнітури можна стикатися з різними проблемами (наприклад, поява іскри, перегрів тощо). У такому випадку знадобиться ремонт розеток та вимикачів, або їхня заміна.
Кожен користувач повинен знати, які несправності електрофурнітури найбільш поширені та якими способами їх усунути. У багатьох випадках можна впоратися самостійно без допомоги електрика за наявності інструменту та мінімальних навичок.
Несправності вимикачів: причини та рішення
Найчастіше користувачі такої фурнітури стикаються з тим, що в процесі використання вона починає гудіти або іскрити. Як правило, проблема виникає при спробі увімкнути світло, рідше — під час вимикання. У 100% випадків вона свідчить про несправність, проте причини можуть бути різними.
Гудіння та тріск зʼявляються через послаблення контактів всередині пристрою. Це явище виникає через наступні проблеми з вимикачами:
- окиснення контактів. Найчастіше трапляється тоді, коли в приміщенні з підвищеною вологістю (наприклад, у ванні) встановлюють електрофурнітуру з невідповідним рівнем захисту. Потрапляння вологи всередину може призвести до пошкодження проводки;
- послаблення пластини. Під час вмикання пристрою за дотискання контактів відповідає спеціальна пружина. З часом вона розтягується та послаблюється. У результаті кнопки клавішного вимикача починають «ходити», на них доводиться тиснути, що збільшує ризик загоряння;
- низька якість фурнітури. Якщо вона працює разом з автоматом невеликої потужності, сторонніх звуків під час роботи не уникнути.
Гудіння може виникати й тоді, коли потужність ламп не відповідає максимально допустимому навантаженню для контактів вимикача. Це трапляється при використанні галогенних або світлодіодних світильників. Встановіть менш потужні лампи або придбайте пристрій, який підходить за характеристиками.
Ще одна поширена проблема — вимикач перегрівається. Найчастіше це трапляється тоді, коли він увімкнений, причому температура підвищується не відразу, а поступово. Причини стандартні — це погане зʼєднання контактів, окиснення та прогоряння, занадто високе навантаження. Варто враховувати, що сенсорні вимикачі розраховані на 5 А.
Також одного дня можна зіткнутися з проблемою, коли вимикач не працює, тобто електроприлади ніяк не реагують на сигнали, які він подає. Це зумовлено наступними причинами:
- зношення або окиснення контактів;
- вихід пристрою з ладу через механічні пошкодження (наприклад, після сильного удару);
- проблеми з проводкою (наприклад, вона сильно зношена чи постраждала від корозії);
- неправильне зʼєднання дротів.
Якщо вимикач не працює, причина може бути банальною — відсутність електроенергії. Запевніться, що лампочка, яку потрібно увімкнути, не перегоріла.
Ремонт вимикачів проводиться за допомогою викруток, канцелярського ножа та інших інструментів. Перш ніж розбиратися з причинами поломки, необхідно вимкнути електроживлення, а також впевнитись у відсутності напруги. Після цього потрібно розібрати корпус і дістатися до контактної групи.
Якщо ви бачите забруднені від нагару чи окисленні контакти, зачистіть їх. Проте це не завжди допомагає. Будьте готові до того, що вам, можливо, доведеться встановити нову проводку, якщо стара дуже зношена та постраждала від корозії. Також може знадобитися заміна вимикача.
Проблеми з розетками: як розпізнати та виправити
Цю фурнітуру також не можна назвати вічною, адже через різні фактори вона може вийти з ладу. Часто користувачі стикаються з проблемою, коли розетка починає тріщати під час роботи. Ця проблема свідчить про порушення електричного контакту в місцях:
- зʼєднання проводки з контактним режимом;
- поєднання пружинних контактів і вилки;
- підведення проводки (найімовірніше, кабель переламався та контакт ненадійний).
Тріск та гудіння — не єдині проблеми, з якими може зіткнутися користувач. Буває, що розетка іскрить, це дуже неприємне й небезпечне явище. Основна причина такого явища полягає в поганому контакті між фурнітурою та вилкою чи занадто великому зазорові між ними. Можливо, що проводка сильно зношена чи пошкоджена від корозії.
До появи іскри призводить і перенавантаження, коли ви одночасно підключаєте декілька потужних приладів. Іскріння виникає й у випадку використання вилки невідповідного стандарту (наприклад, радянського, тоді як пристрій розрахований на європейський). Ще одна причина — потрапляння всередину стороннього предмета.
Також буває, що розетка перегрівається. Найчастіше ця проблема виникає, знову ж таки, через послаблення контактів. У міру експлуатації вони можуть відходити, почати окиснюватися, покритися нагаром. У результаті показник опору зростає, а в місці, де це відбувається, підвищується температура.
Ігнорувати проблему не можна, адже вона призведе до того, що корпус почне плавитися, згодом фурнітура може загорітися. Якщо вилка теж гріється, а під час роботи електроприладів зʼявляється запах гару, потрібно шукати причину. Це може бути зумовлено також перевищенням допустимої потужності — просто вимкніть зайву техніку.
Коли починаються проблеми з розетками, спершу потрібно розібрати пристрій, що працює некоректно, тобто зняти декоративну кришку. Далі, залежно від стану конструкції, необхідно підтиснути контакти чи ослаблені штирі, провести зачистку проводки, обтискати кабелі.
Якщо розетка не працює, впевніться, що прилад, який ви підключаєте до неї, справний, а у квартирі чи будинку є електроенергія. Проблема також може полягати в окисненні чи ослабленні контактів, несправності проводки, неякісних матеріалах. Будьте готові до того, що буде потрібна заміна розетки, якщо попередня дуже сильно пошкоджена.
Перевантаження мережі та спрацьовування автоматів
Ця проблема виникає тоді, коли сумарна потужність підключених електроприладів вища за допустиме навантаження на електромережу. Автомат спрацьовує, якщо ви, наприклад, вмикаєте одночасно обігрівач, праску, мікрохвильову піч, пральну машину тощо. Потрібно знати, на яке навантаження розрахована мережа, і дотримуватися цього показника.
Автоматичний вимикач спрацьовує і в таких випадках:
- коротке замикання в проводці. Відбувається у випадку контакту між нульовим та фазовим проводами, через що струм різко зростає. Серед головних причин — помилки при монтажі електропроводки, пошкодження ізоляції, проблеми з електроприладами. У результаті також починає іскрити розетка;
- поломка вимикача. Він може спрацювати й за відсутності проблем (тоді, коли сам несправний). Якщо відключається автомат, можливо, він не відповідає класу спрацьовування (для побутових та промислових потреб знадобляться різні моделі);
- перепади напруги. Щоб уникнути такої проблеми, потрібно встановити стабілізатори та реле.
Також можливі складнощі з заземленням. Якщо воно відсутнє або несправне, автомат спрацює, навіть якщо всі електроприлади використовуються у звичайному режимі та навантаження не перевищене.
Старіння та пошкодження електропроводки
Через проблеми з проводкою можуть не працювати й сучасні розетки, які оснащені розʼємами USB Type C. З часом електропроводку потрібно змінювати, але вона старіє через природне зношення, тобто деформацію ізоляції з часом, крихкість та втрату електричних властивостей.
Перегрів та руйнування прискорюються через перезавантаження в мережі, коли ви використовуєте одночасно декілька дуже потужних електроприладів. До корозії та окиснення призводить вплив вологи (наприклад, коли ви встановлюєте фурнітуру з невідповідними характеристиками в санвузлі).
Пошкодження ізоляції також виникає внаслідок механічних факторів чи агресивних впливів. Органічні кислоти та хімічні речовини викликають корозію провідників. Серед інших причин поломки — використання неякісного обладнання, несправності електрощитків або побутових приладів тощо.
Коли варто звертатися до професійного електрика
Викликати фахівця потрібно тоді, коли ви не маєте потрібних інструментів або навіть за їх наявності не можете розібратися з причинами некоректної роботи розеток та вимикачів. Якщо вони починають тріщати, діагностику потрібно провести відразу, не відкладаючи на потім.
З часом через появу іскри та перегрів корпус фурнітури може розплавитися. Це не просто призводить до її остаточного пошкодження — через критичне підвищення температури порушується пожежна безпека. Якщо вам складно самостійно розібратися, у чому причина, викликайте електрика.
Фахівець знадобиться й для встановлення розеток та вимикачів будь-якого типу, заміни автоматів, електропроводки. Професіонал точно знає, як виконати це надійно й безпечно, щоб у роботі електрофурнітури не виникало складнощів.