Для безпечного користування електрофурнітурою важливо постійно контролювати її роботу. Будь-який господар повинен знати, чому гріється розетка або вимикач та як усунути цю проблему.
Якщо після підключення та під час роботи електроприладу ви помічаєте, що вилка стала гарячою, проблема не обовʼязково полягає саме в пристрої. Найчастіше причина криється в розетці. Критичне підвищення температури електрофурнітури може стати причиною пожежі.
Чому розетка може нагріватися
У нормальному режимі роботи виріб зберігає звичайну температуру. Якщо ви торкнулися до нього та відчуваєте, що він гарячий, це свідчить про несправність. Усунути поломку потрібно якомога швидше, адже є конкретна небезпека нагрітої розетки. Температура кабелів чи контактів може досягти показника загоряння ізоляції.
Визначити, що розетка гріється, можна за такими ознаками:
- ви чуєте характерний горілий запах. Це небезпечний фактор, який свідчить про те, що пластик чи вініл (матеріали електрофурнітури) вже почали плавитися;
- отвори контактів потемніли чи виглядають обвугленими. До цього призводить довготривалий вплив критично високої температури;
- дим. У такому випадку потрібно негайно вимкнути електроприлад, щоб уникнути пожежі.
Варто зазначити, що проблема нагріву властива будь-яким типам електрофурнітури, у тому числі розеткам із заземленням. Визначити її на ранній стадії, ще до появи запаху, просто: дістаньте вилку електроприладу та торкніться її контактів рукою. Щоправда, остання також може виділяти тепло, перевірте стан проводки.
Причин, що призводять до перегріву розетки, всього дві. Найчастіше проблема полягає в послаблених контактах. З часом вони можуть відходити чи окиснюватися, у результаті зростає показник опору. У місці, де він збільшується, температура підвищується.
Якщо розетка гріється, причина може полягати в перевищенні допустимого показника напруги. Наприклад, якщо номінальний параметр для електрофурнітури становить 16 А, а ви підключаєте пристрій на 28 А. У такому випадку навіть дорогі та якісні розумні розетки почнуть сильно нагріватися.
Як усунути проблему
Найпростіше зробити це, якщо ви перевищили допустиму потужність при підключенні. Просто вимкніть прилади, які несумісні з конкретною розеткою, та придбайте іншу модель, яка більше підходить для цієї техніки.
Нагрів можливий і в тому випадку, якщо ви використовуєте трійники для підключення відразу кількох пристроїв. Щоб цей прилад працював, його також потрібно увімкнути в розетку. У результаті остання витримує дуже велике навантаження. Краще встановити більше одиниць електрофурнітури в кімнаті, щоб уникнути проблем.
Якщо розетка нагрівається, проте потужність не перевищена, причина криється, найімовірніше, у самій конструкції виробу. Для перевірки потрібно відключити ту гілку електропроводки, до якої підключена несправна фурнітура. Якщо це неможливо, доведеться вимкнути електрику у всьому будинку або квартирі через автомати на щитку чи лічильнику.
Для перевірки та усунення проблеми необхідно зробити наступне:
- зніміть декоративну кришку розетки. Зверніть увагу на контакти й кабелі. Останні повинні мати рівномірний та однаковий колір по всій довжині. Якщо в місці підключення до розетки проводка стає темнішою, це означає, що вона нагрівалася;
- огляньте корпус виробу навколо контактів. Його колір також має бути рівномірним, без слідів плавлення;
- тепер візьміть викрутку та підтисніть контакти. Зверніть увагу на ті, що підпружинені, — саме вони поєднують розетку з вилкою. У більшості випадків цього достатньо для усунення проблеми;
- додатково може знадобитися підтиснути штирі, якщо вони розхитані.
Будьте готові й до того, що знадобиться діставати виріб із підрозетника й заново обтискати кабелі, що ведуть до нього. Якщо електрофурнітура сильно пошкоджена через нагрів, доведеться замінити її.
Надалі вибирайте моделі з не просто якісних, а стійких до високих температур та загоряння матеріалів. Це особливо стосується меблевих розеток. У разі нагріву ваш гарнітур може спалахнути дуже швидко. Для безпеки кожен повинен знати, що робити, якщо гріється розетка, та як розв’язати цю проблему до виникнення неприємних наслідків.
Нагрів вимикача: чому це може статися
Ця електрофурнітура також здатна стати джерелом небезпеки, якщо ніяк не контролювати її роботу. Найчастіше вимикач гріється тоді, коли він увімкнений, — при цьому чим довше горить світло, тим вищою стає температура. Якщо вчасно не знайти причину та не усунути її, фурнітура надалі буде грітися сильніше.
Це може призвести до плавлення виробу. З часом він може зламатися чи навіть спричинити коротке замикання. Це стосується також розумних вимикачів та інших моделей. Розглянемо основні причини перегріву та способи їх усунення.
Погане зʼєднання контактів
Це виникає через неправильний монтаж або зношення виробу. З цією проблемою власники електрофурнітури стикаються найчастіше. Тому насамперед потрібно перевірити саме зʼєднання контактів. Для цього:
- вимкніть відповідний автомат на щитку;
- зніміть кришку вимикача й зверніть увагу на гвинти, затискачі, розміщення кабелів у клемах;
- огляньте контакти;
- відкрутіть гвинти й витягніть кабелі;
- вставте проводи назад та міцно зафіксуйте.
Час від часу не завадить перевіряти контакти клавішного вимикача та інших моделей.
Окиснення та прогорання
У такому випадку вимикач нагрівається тому, що на поверхні провідників накопичуються сажа та оксидні відкладення. Окиснення найчастіше виникають через те, що контакти ненадовго розриваються. Іскри та мікророзряди є основними причинами прогорання. Для визначення проблеми потрібно так само розібрати вимикач.
Сліди прогорання чи оксидну плівку можна видалити. Якщо наліт сильний, зручно скористатися ножем чи металевою щіткою, проте варто бути обережним. Але це дуже складно робити всередині клемників через особливості й невеликі розміри конструкції. Тут допоможуть хімічні розчини (наприклад, ацетон або спирт, проте працювати з ними потрібно обережно).
Дуже потужне навантаження
Сенсорні вимикачі та інші моделі здебільшого розраховані на потужність 16 А. Для побутових умов цього показника цілком достатньо. Проте, якщо ви встановите потужніші лампи, можливе аварійне спрацювання. Саме воно призводить до перегріву електрофурнітури.
Підвищення температури може статися й тоді, коли ви встановлюєте в санвузлі витяжний вентилятор та підключаєте його до електрики. Кабель може не витримати навантаження. Рішення проблеми — вимкнути частину ламп або придбати нові з відповідною потужністю.
Якщо всі перераховані вище способи не допомогли усунути проблему нагріву, варто запросити електрика. Коли вам потрібна нова електрофурнітура, ви зможете підібрати й придбати її в інтернет-магазині Livolo. Тут ви знайдете комбіновані розетки та багато інших пристроїв.