Щоб освітлення в будинку або квартирі працювало, потрібно під'єднати два дроти ー фазний і нульовий. Перш ніж встановити електрофурнітуру та налагодити її функціонування, важливо знати, що пускається на вимикач: фаза чи нуль.

Розглянемо, як виглядає стандартна схема розведення. Вона передбачає, що нуль подається безпосередньо до світильника, а фаза проходить через вимикач і може розриватися. Здавалося б, електроприлад все одно нормально функціонуватиме, навіть якщо замінити місця підключення проводів.

Чи дійсно стандартну схему можна змінити

Насправді міняти кабелі місцями не можна, хоч і здається, що і при такому підключенні світильник працюватиме нормально. Незалежно від типу вимикача, він обов'язково повинен розмикати не нуль, а фазу. Далі ми розглянемо чому підхід зі зміною місць проводів однозначно неправильний.

Це пов’язано з тим, що фаза є провідником, який завжди під впливом змінного струму відносно нуля. Останній, своєю чергою, постійно має нульовий потенціал відносно землі. В електромережі, що працює без зламання та збоїв, він виконує функцію заземлення.

Отже, розібравшись, що таке нуль та фаза, стає зрозуміло, чому важливо виконувати стандартну схему підключення. В однофазній або трифазній мережі нейтраль або нульовий провідник має бути обов'язково заземлений. Наприклад, це за умовчанням передбачено для трансформаторів та генераторів.

Що буде, якщо неправильно під'єднати

Щоб розібратися остаточно, розглянемо вимоги 7 видання ПУЕ. Там написано, що у дво- або трипровідних однофазних лініях мереж із заземленою нейтраллю можуть використовуватися вимикачі одно- або двополюсного типу, які встановлені в ланцюзі фазного дроту.

Отже, за правилами потрібно розривати саме фазу. Міняти схему не просто не рекомендується – це небезпечно. Якщо розриватися вимикачем буде нуль, тоді у разі коли лампочка вимкнена, патрон все одно залишиться під напругою. Він буде таким постійно. У результаті, якщо ви захочете замінити лампу, вас може вдарити струмом.

Неправильне підключення призводить до іншої проблеми. Якщо фаза постійно подається до патрона, лампочки можуть почати мерехтіти або блимати.

З яких причин вимикач повинен розмикати фазу

Як вже писалося вище, ця схема підключення стандартна і передбачена не просто так. Це пов'язано з деякими особливостями фази та нуля, про них ми поговоримо нижче:

  • фазовий провідник відповідає за передачу енергії, тобто активним елементом струму. Саме він відповідає за живлення електроприладів, тому при вимкненні надходження напруги припиняється;
  • нуль відповідає за повернення електроструму до джерела. Так, він нейтральний відносно землі, сам по собі не є настільки небезпечним у порівнянні з фазою;
  • при правильному підключенні тоді, коли ви вимикаєте світло, фазовий провідник розмикається.
  • електросистема працюватиме ефективно лише за точного дотримання послідовності підключення. Припустившись помилки, ви можете незабаром зіштовхнутися з такими проблемами, як короткі замикання, перевантаження, зламання;
  • для безпеки електромережі нуль має бути заземлений. Це необхідно, щоб забезпечити шлях для струму та уникнути накопичення напруги у разі аварії. За наявності заземлення людина надійно захищена від ударів струмом, коли торкається електроустаткування.

Отже, виконання стандартної схеми дозволить безпечно користуватися електромережею та світильниками. Тільки в такому випадку ви зможете уберегти себе від травм, пов'язаних з ураженням струмом, і заодно забезпечити стабільну роботу електричного обладнання.

Як знайти фазу на вимикачі

Це потрібно для того, щоб реалізувати правильне підключення. Якщо ви знатимете, як позначається фаза на вимикачі, тоді зможете без проблем правильно під'єднати дроти та налагодити стабільну роботу електричної мережі.

Варто відзначити, що підключення електрофурнітури – завдання непросте, за відсутності знань та досвіду краще довірити її фахівцям. Якщо ж ви впевнені у собі та своїх силах, тоді варто розібратися. Визначити фазу можна за допомогою спеціального приладу чи тестера.

Перш ніж почати роботу, переконайтеся, що електросистема відключена від джерела живлення, щоб уникнути ураження струмом, зніміть запобіжник або вимкніть автомат.

Перевірте дроти, акуратно торкаючись кожного за допомогою зонда тестера. Провідник, на якому є напруга, це фаза. Якщо на обох кабелях відсутній струм, швидше за все, ви під'єднали фурнітуру до нуля. Щоб уникнути помилки, перевірте напругу кілька разів.

Визначення кольорового маркування

Воно передбачене саме для того, щоб під час роботи з проводкою майстер міг легко знайти фазу та нуль. Крім кольору, необхідно дивитися і на літерні позначення. Так, виникає питання, що означає L на вимикачі. Саме ця літера і говорить про те, що перед вами фаза, а нуль ви розпізнаєте по букві N.

Для маркування фазового провідника використовують три кольори: коричневий, чорний і сірий (за ДСТУ від 2011 року). При монтажі провідників звертають увагу і на те, що у кожного є жили з блакитним або синім обплетенням. Саме таку рекомендується використовувати як нульовий кабель.

При знайомстві з провідниками виникає питання: фаза та нуль ー це плюс чи мінус? Так, їх справді заведено називати саме так. Фаза – це плюс, тобто по ній електричний струм подається до споживача від джерела. По мінусовому дроту він повертається до нульової точки контуру.

У мережах постійної напруги використовуються три шини ー нульова робоча, а також позитивний і негативний полюс. Першу позначають синім або блакитним, другу коричневим, а третю сірим. Стандарти кольорового маркування продумані так, щоб ізоляція струмопровідних жил за кольором не збігалася із забарвленням нульових провідників.

Визначення вручну

У приватних будинках часто вдаються до такого способу, щоб уникнути помилок. Наприклад, можна скористатися ручним індикатором або пробником. Для цього необхідно знеструмити мережу, а потім зняти 1-2 см шару ізоляції з провідника. Потім кабелі розводять і подається напруга.

Електрик шукає фазу і нуль за допомогою індикаторної викрутки Якщо вона загорілася, значить, перед вами фазна жила. Для мереж, виконаних трьома проводами, тобто із заземленням, знадобляться мультиметр та ручний індикатор. За допомогою останнього визначають фазу та нейтраль. Мультиметр одночасно перевіряють фазовий провідник і один з контактів, щоб зрозуміти, чи є він заземленням.

Як працює освітлення при правильному підключенні

Найчастіше у квартирах і будинках встановлюють моделі однополюсного типу. При натисканні вони замикають та розмикають лише один провідник. Наприклад, можна припустити, що на стелі висить люстра, до якої надходить живлення від однофазної побутової мережі 220 вольт.

До цього світильника йдуть два дроти, отже, фаза і нуль. Вимикач встановлений так, що перериває один з цих дротів.

Оскільки фазний провід переривається вимикачем, то в положенні «вимкнено» напруга на ньому відсутня. У результаті обидва кабелі безпечні, тож можна без страху:

  • замінити лампочку;
  • ремонтувати стелю;
  • знімати люстру і таке інше.

Але для додаткової безпеки перед проведенням робіт все ж таки рекомендується відключити автомат в електрощиті.

Розібравшись, що означає L на вимикачі, і точно дотримуючись правил підключення електрофурнітури, ви зможете користуватися електроприладами для освітлення без проблем. Дотримання схеми не просто рекомендоване, а необхідне для безпеки.