В електриці існує кілька основних термінів, які трапляються дуже часто. Мова про фазу, нуль і землю. Ці назви є дуже важливими для коректної та безпечної роботи електричних приладів. Саме для цього не завадить ознайомитися з інформацією, що таке фаза та нуль.

Звичайно, якщо ви електрик, то, безперечно, знаєтеся на цих термінах. Наша стаття більше для тих людей, які не мають досвіду в електриці, але вирішили замінити розетку, повісити світильник або відремонтувати щось самостійно, не викликаючи фахівця

Розбиратися в цих позначеннях варто для того, щоб правильно під'єднати дроти, вже не кажучи про безпеку та інші моменти.

Що це за поняття та що вони означають?

Фаза – це провід, який проводить змінну напругу в електричній системі. Зазвичай цей показник у нього нижче відносно нульового потенціалу та інших фаз. Фаза є активним елементом електричного ланцюга, що забезпечує роботу електричних приладів енергією. Часто для фази використовують дроти певного кольору, наприклад, коричневого чи чорного.

Нуль — це також провідник змінної напруги, але з нульовим потенціалом відносно землі. Він служить для повернення струму та замикання електричного ланцюга. Нуль зазвичай маркується синім кольором. У деяких країнах цей провід може називатися нейтральним.

Земля – це провідник чи металева конструкція, з'єднана із землею чи земною поверхнею. Вона забезпечує безпеку при короткому замиканні або інших несправностях електричної системи, запобігаючи появі небезпечної напруги на корпусах електричних пристроїв. Земля також використовується для заземлення. Такий провідник може маркуватися жовтим чи зеленим кольором.

Позначення фази, нуля та землі

Крім кольорового маркування, в Україні та Європі заведено позначати представлені жили ще й буквами латинського алфавіту. Як позначається фаза та нуль? Часто на схемах при підключенні розеток або вимикачів можна знайти такі позначення:

  • позначення фази літера L;
  • заземлення поєднанням літер PE;
  • нуль ー літерою N.

Тому, якщо ви зустрінете такі літери, то знатимете, як позначається фаза, заземлення або нейтральний провід. Варто зазначити, що в інших країнах це маркування може відрізнятися.

Наприклад, в Америці буквене позначення фази та нуля збігається з нашим, а от колірне відрізняється. У США нуль маркується білим кольором, а заземлення може бути взагалі оголеним мідним.

Визначення жил: як це зробити правильно?

Правильне визначення всіх цих трьох жил важливо при встановленні та ремонті будь-якого електричного обладнання. Зробити це можна кількома нескладними способами.

Визначаємо фазу

Як визначити фазу? Питання, яке часто задають господарі під час перевірки напруги чи підключенні різних електроприладів. По-перше, зробити це можна візуально за допомогою маркування, про яке ми вже розповіли вище. Однак, якщо ви не впевнені у своїх знаннях і боїтеся довіряти тільки цьому способу, то можна скористатися й іншим методом.

Точно визначити фазу можна за допомогою спеціального приладу ー індикатора. Важливо лише стежити за його полярністю. При вимірах напруги фаза матиме напругу, нуль залишиться нейтральним.

Як знайти нуль?

Якщо ви вже ознайомились із пунктом, як знайти фазу, то повинні розуміти, що пошук нуля практично такий самий. Також можна скористатися маркуванням, це найпростіший спосіб.

Де шукати заземлення?

Тут теж все дуже легко, тому що знайти цю жилу можна просто шляхом виключення. Якщо фазу та нуль вже знайдено, то логічно, що третьою жилою у вас буде земля. Крім того, звернути увагу можна знову-таки на колір дроту або буквене позначення.

Як знайти фазу, нуль та заземлення за допомогою підручних засобів?

Якщо ви зовсім не звикли довіряти позначенням, а індикатора немає, визначити або перевірити, де яка жила можна ще й деякими іншими способами.

Перший варіант ー індикаторна викрутка. Такий простий та нехитрий інструмент є практично у кожного господаря. Однак він дуже допомагає під час проведення робіт з електрикою. Предмет максимально простий у використанні — при торканні жалом викрутки до дроту під напругою та одночасному дотику до контакту на інструменті, індикатор загориться.

Це свідчить про наявність напруги, тобто перед вами фаза. Опір у викрутці дозволяє проводити тестування безпечно для людини, знижуючи струм до мінімального рівня. Другий варіант — контрольна лампочка. Однак цей метод не такий інформативний та безпечний, як усі попередні. Його краще використовувати для перевірки та контролю виконаних робіт.

До лампочки по черзі під'єднують дроти. Якщо вона спалахнула, провід фазний, якщо ні, то швидше за все фаза відсутня, хоча це не обов'язково так. Відсутній в такому разі може бути й нуль.

Як бачите, варіантів перевірити та убезпечити себе від ураження струмом чимало. Ви можете вибрати будь-який з найбільш відповідних для вас або просто звернутися за допомогою до електрика.

Коли й для чого необхідний пошук фази, землі та нуля?

Відповідь на запитання, як дізнатися, де фаза, а де нуль або земля може знадобитися у багатьох випадках. Серед них:

  • монтаж нового електричного обладнання, світильників, розеток чи вимикачів;
  • проведення обслуговування чи ремонтних робіт у вже наявній електричній системі;
  • при використанні спеціальних пристроїв захисту від травм, наприклад, диференціальних реле.

Знання, що таке фаза або нуль, а також уміння їх правильно визначати допоможе забезпечити безпеку та коректну роботу всіх електроприладів у будинку.

Фаза, нуль та заземлення є основними поняттями в електротехніці, які мають важливе значення для правильного функціонування електричних пристроїв. Визначення їх розташування може знадобитися під час виконання різних електричних завдань. Завжди дотримуйтесь запобіжних заходів при роботі з електрикою, в тому числі не завадить почитати, як дізнатися, де фаза, а де нуль.

Якщо ви прочитали цю статтю, то, швидше за все, вам актуальне не тільки питання установки електроустаткування, але і його покупки. Придбати якісне, сучасне, стильне електричне обладнання для дому чи офісу можна звернувшись в інтернет-магазин Livolo.

Тут ви знайдете широкий та різноманітний асортимент розеток та вимикачів, датчиків та світильників, а також складників до них за прийнятною ціною. Звертайтесь і ви не пошкодуєте!