Електророзетка – важливий елемент у кожному будинку, що забезпечує підключення всіх електричних приладів до мережі. Згідно з ПУЕ сучасні будівлі укомплектовані пристроями з заземленням. У будинках старого зразка його частіше всього немає. Тому виникає питання, що таке заземлення у розетці та чи потрібне воно. Про це та інші важливі нюанси поговоримо в сьогоднішній статті.
Що таке заземлення і навіщо що потрібно?
Якщо говорити простими словами, заземлення – це з'єднання будь-якого електричного обладнання з землею. Це необхідно для захисту людини від ураження струмом, а квартири загалом, наприклад, від удару блискавки. У разі виникнення надзвичайної ситуації такий механізм відводить неконтрольований струм у землю.
Подібний витік можливий при пошкодженні ізоляції або несправності електроприладу. Для чого заземлення в розетці? Підключаючи техніку до такого типу пристрою, ви захищаєте себе та всіх мешканців від травм, пов'язаних з ураженням струмом. Тому питання, як заземлити розетку, досить актуальний для кожного власника приватного будинку чи квартири.
Як дізнатися, чи має заземлення ваша розетка, чи ні?
Необхідність перевірити, чи є заземлювальний контур у домашній мережі, з'являється у людини при переїзді до нового будинку чи квартири. Для цього застосовуються спеціальні інструменти, які дають змогу виміряти опір контуру.
Однак це дуже дороге обладнання та купувати його для разового застосування, погодьтеся, не зовсім доречно. Найпростіший і найлегший метод перевірити захист – візуальний.
Як виглядає заземлення у розетці? Необхідно оцінити зовнішній вигляд пристрою. Повинно бути три дроти:
- фази (P);
- нуль (N) – нейтральний диригент;
- ON – це безпосередньо і є заземлення.
Відповідно, розетка з заземлювальним контуром має три контакти. Це зорово видно. Якщо ж їх лише два, отже, захист відсутній.
Існує ще один спосіб, що дозволяє зрозуміти, що розетка з заземленням, – це її демонтаж. Річ у тому, що зовнішній огляд не завжди дозволяє з точністю визначити, чи справді цей прилад сприяє безпеці. Досить часто трапляються ситуації, коли не дуже відповідальні майстри встановлюють пристрої з заземленням у двопровідну систему, або навпаки.
Тому для перевірки прилад потрібно зняти. Перед початком робіт обов'язково відключіть напругу в електрощиті. Це елементарні правила безпеки, які важливо дотримуватися. Коли ви дістали виріб з підрозетника, можна його не відключати.
Достатньо буде просто переконатися в тому, що у коробці є кабель на три жили та всі клеми в розетці підключені до цього трижильного дроту. Якщо ж кабель двожильний, що заземлення немає.
Як заземлити розетки в будинку?
Якщо вас цікавить, як заземлити розетку у квартирі або будинку, причому у вас двожильна електропроводка, то відповідь тут одна: на жаль, доведеться її повністю замінити.
Чисто теоретично ви можете до кожного приладу в будинку підвести провід, приєднаний до шини заземлення, однак виглядає це дуже непривабливо. Тому розгляньмо, як заземлити розетку в приватному будинку без штроблення стін та масштабного ремонту.
Робиться це приблизно таким чином:
- спочатку кілька металевих електродів закопують у землю на 0,5-1,5 метра;
- далі їх з'єднують між собою будь-яким струмопровідним елементом, металевою стрічкою або ж прутом, утворивши трикутник;
- потім вся ця конструкція під’єднується до домашньої проводки шляхом приварювання заземлювального кабелю.
Строго забороняється приєднувати заземлення до нульового провідника безпосередньо у розетці. Це несе небезпеку для життя людини. Якщо трапиться обрив даного кабелю, що на заземлювальному контакті з'явиться небезпечна напруга.
Виконати заземлення у багатоквартирному будинку складніше, але є два цивілізовані способи розв'язати питання. Перший – індивідуальний заземлювальний контур, але для цього доведеться звернутися до ЖЕКу. Другий – установка ПЗВ та реле напруги, проте це тимчасове рішення, оскільки не вважається заміною заземленню.
Почнемо з першого варіанту. Для того, щоб провести індивідуальний контур до себе у квартиру, необхідно від свого внутрішнього щитка протягнути одножильний мідний провід перетином не менше 4 мм у підвал. Зробити це можна за штатними стояками, які є в кожному під'їзді.
Поруч з будинком збудуйте конструкцію, описану вище, ось тільки закопувати електроди варто глибше – метри на три глибину. З'єднавши кабель з цією конструкцією, Ви отримаєте повноцінне заземлення у себе у квартирі. Використати такий метод можуть жителі будь-якого поверху, тільки попередньо потрібно буде купити кабель необхідної вам довжини.
Другий варіант — це, найімовірніше, тимчасовий захід перед підготовкою повноцінного заземлення. Ви просто можете купити реле або ПЗВ і встановити його у свій щиток. Для цього не потрібно ніяких дозволів, проте повністю замінити заземлювальний контур такі пристрої не в змозі. Цей метод можна застосувати у тому випадку, якщо, наприклад, ви вже почали готуватися до заміни проводки.
Тепер ви знаєте, що таке заземлення у розетці й наскільки воно важливе для вашого комфорту та безпеки. Якщо ви готуєте все необхідне для облаштування якісної сучасної проводки, купити відмінні розетки із заземленням можна в магазині електротоварів LIVOLO. У каталозі представлені одинарні, подвійні, потрійні, четвертні та навіть п'ятірні варіанти.