Підключення електричної розетки або вимикача – це робота, з якою стикаються практично щодня не тільки професійні електрики, а й домашні майстри. Саме даний процес стає фінішним етапом облаштування проводки у новій квартирі чи будинку. У сьогоднішній статті поговоримо про те, як під'єднати розетку. 

Зробити це можна і своїми руками, важливо як слід ознайомитися з процедурою та бути гранично уважним. Сучасна електрофурнітура має вдосконалену конструкцію із самозатискними контактами. Це суттєво спрощує та прискорює процес підключення навіть подвійних типів пристроїв.

Особливості розеток, які використовуються у наших будинках

Той, хто займається підключенням цього пристрою, все ж таки повинен мати деякі знання в галузі електрики та обов'язково дотримуватися запобіжних заходів. Нові будівлі зараз здаються в експлуатацію з проводкою на три жили (L, N, PE). Цього вимагають сучасні правила влаштування електроустановок.

Згідно з маркуванням L позначає робочий провід, N – робочий нуль, а PE – це захисне заземлення. Для таких квартир та будинків варто купувати прилади з заземленням і в достатній кількості (в ідеалі у все приміщення та на кожну стіну).

Будівлі ще радянських часів мають проводку на дві жили (тобто тільки N та L). Купувати сюди пристрої із заземленням марно, потрібно лише проводити повну заміну проводки. Якщо ви не збираєтеся робити ремонт, варто поставити в щиток прилад захисного відключення. У разі виникнення аварійних ситуацій це убезпечить мешканців від удару струмом.

Основні варіанти підключення електророзеток

Варто зазначити що схема підключення розетки вбудованого та накладного типів не відрізняється, — різниця тільки в поверхневому або прихованому облаштуванні.

Відповідний варіант підбирається залежно від навантаження, це може бути один із трьох типів.

Паралельне підключення

Здійснюється безпосередньо від щитка до кожного пристрою окремим кабелем. Розділ жил повинен становити щонайменше 2,5 мм². Це недешевий варіант, оскільки у кілька разів виростають витрати на провідники та штроблення стін. Використовується поданий спосіб, як правило, на нових чи вже модернізованих старих будівельних об'єктах.

Послідовне з'єднання

Такий варіант підключення означає, що група приладів живиться від лінії. Вибираючи послідовне з'єднання розеток, розгалуження роблять за допомогою спеціальних клем, паяння або скручування. Однак варто зауважити, що цей спосіб підходить тільки для малопотужних приладів.

Одним із найпростіших методів такого підключення є шлейфовий (з одного пристрою роблять кілька). У такому випадку кабель живлення заводять в один підрозетник і тягнуть він його шлейф до іншого, минаючи при цьому розподільну коробку. Дуже важливо, щоб розділ всіх перемичок був аналогічним живильному кабелю.

Змішаний спосіб комбінує у собі перших два. Це економний, досить швидкий та найбільш зручний варіант. Залежно від потреб ви можете вибрати будь-який із перерахованих вище методів.

Як підключати подвійну розетку?

Подвійні прилади дуже часто можна зустріти у наших будинках, адже вони зручні та практичні. Їх установка особливо актуальна на кухні, коли потрібно одночасно підключати кілька приладів. Існує три способи приєднання таких пристроїв до мережі.

В один підрозетник

Монтується такий пристрій точно так, як і одномісний, але важливо не затиснути нуль та фазу клемами однієї шини. Це може призвести до аварійних ситуацій надалі.

Дві розетки від одного кабелю

Як під'єднати 2 розетки від одного дроту? Тут теж немає жодних складнощів, якщо підійти до справи з розумом. Зробити це можна шлейфовим методом. Визначаємо необхідну відстань між монтажними коробками та заводимо кабель живлення загальної мережі в одну з них.

Важливо, щоб усі проводи мали однаковий переріз. Потім за допомогою шлейфу з'єднуємо розетки в єдину електричну точку. У процесі обов'язково зачищаємо кінці провідника від ізоляційного шару Потім встановлюємо блок в підрозетник, першою вставляється розетка з живильним кабелем, потім – інший прилад. Вся конструкція надійно закріплюється болтами. Закриваємо виріб зовнішнім облицюванням та загальною рамкою, фіксуючи їх гвинтами. Вмикаємо напругу та перевіряємо за допомогою пилки, чи працюють наші розетки.

Паралельне підключення

Цей тип приєднання найчастіше проводиться із заземленням. У два подрозетника, що знаходяться поряд, монтується по одній одномісній розетці. До кожної з них прокладаються окремі проводи, що живлять, але можна в одну штробу.

Далі місце встановлення ретельно очищується від сміття та пилу. Ізоляція обережно зачищається приблизно 10 мм. Провідники розводять у сторони та загинають донизу, а потім все закріплюють болтами.

Підключення потрійної розетки

Ми вже розглянули схему підключення розетки, тепер за аналогією розповімо, як монтувати прилад на три гнізда. Зробити це можна від розподільчої коробки, під'єднавши кожен пристрій послідовно або одну розетку від іншого.

Перший спосіб застосовується найчастіше. Спочатку необхідно розібратися, як з'єднати розетки між собою. Робиться це просто: використовуючи перемички, послідовно з'єднуємо усі вироби один з одним в один блок. Далі підключаємо усі жили розетки з відповідними проводами розподільної коробки згідно з нормами ПУЕ. 

Важливо не переплутати місце підключення заземлювального проводка. Після встановлення необхідно закріпити виріб болтами та подати напругу. Якщо ви все зробили правильно, то прилад працюватиме. Перевірити це можна, під'єднавши до нього зарядку телефону або лампу. Тепер ви знаєте, як під'єднати потрійну розетку.

Особливості облаштування чотиримісного блоку

Якщо вас цікавить, як під'єднати чотиримісну розетку, то цей процес нагадуватиме два попередні. Тут застосовуються самі методи з перемичками. Усі розетки підключаються спочатку одна до іншої, щоб утворити єдину точку, а далі діють за аналогією з перерахованими вище варіантами.

Кабель живлення заводиться в перший підрозетник і підключається до мережі, потім виконується з'єднання контактів розеткового блоку. Далі вся конструкція закривається декоративною рамкою, що прикручується за допомогою гвинтів. Ви, напевно, вже встигли помітити, що у такий спосіб можна під'єднати не лише четверну розетку, але й будь-яку іншу кількість.

Підключення блоку «розетка – вимикач»

Дуже часто зустрічаються блоки, де разом з розеткою відразу йде вимикач. Підключення такого пристрою має свої особливості. Алгоритм дій виглядає приблизно так:

  • для початку необхідно провести фазний кабель від розподільної коробки до вхідного контакту вимикача;
  • далі від виходу вимикача цей же дріт підключається до контактів розетки;
  • нульовий кабель підключається відразу до відповідного проводу розетки;
  • те ж саме робиться із заземлювальним кабелем.

Перед підключенням обов'язково зачищайте кінці проводів від ізоляції приблизно 10–15 сантиметрів. Після закінчення монтажу вставте розетку з вимикачем в підрозетник і закріпіть його болтами. Після цього вмикайте напругу та перевірте працездатність приладу.

Як бачите, підключення розеток і вимикачів – не дуже складний процес, головне – мати елементарні поняття в електриці, дотримуватися інструкцій і обов'язково дотримуватися правил безпеки. Ви працюєте з електрикою, тому найменше порушення може стати причиною замикання або сильного удару струмом.

Пам'ятайте, що всі роботи проводяться виключно при вимкненій напрузі. Не варто нехтувати своєю безпекою, адже уражання електричним струмом дуже небезпечне для життя.

підключення розетоки