Вимикач прохідного типу є обладнанням, що дозволяє контролювати освітлення з декількох точок, розташованих на певній відстані один від одного. Натискання на клавіші призводить до фіксації положення до наступного застосування, а порядок натискань не має значення. Важливо тільки знати, як під'єднати прохідний вимикач правильно.

Наприклад, ви входите в будинок і вмикаєте світло за допомогою одного вимикача, проходите до кінця коридору та вимикаєте іншим пристроєм. Аналогічно можна налагодити освітлення на сходовому прольоті в будинку або у великому вхідному залі.

Використовуючи порівняно доступні та нескладні в монтажі пристрої, люди можуть ефективно розв'язати питання керування світлом у великих та протяжних приміщеннях, а також на сходових майданчиках. Споруджують подібну систему навіть у маленьких кімнатах, таких як спальня або дитяча. Один пристрій можна встановити біля дверей, а другий, наприклад, біля ліжка.

Особливості конструкції представленого пристрою

Ми з вами розглянули, що таке прохідний вимикач. Тепер настав час ознайомитися з будовою представленого обладнання. Річ у тому, що такий виріб відрізняється від звичної моделі кількістю контакту. У простих виробів їх два, у прохідних – три.

Найстандартнішим і найвідомішим кожному є одноклавішний вимикач. Він перемикає електроланцюги, які складаються з одного відповідного кабелю, і відрізняється від звичайного пристрою тим, що має додатковий контакт.

Що означає прохідний вимикач? Це електричне обладнання, що має три контакти – одну клему на вході та дві на виході, які дозволяють керувати одним контуром освітлення. Модель із двома клавішами має шість контактів, призначених для керування двома контурами.

Зовні пристрій представленого типу майже не відрізняється від звичайних вимикачів. Розрізнити їх візуально можна лише з характерних трикутників, розгорнутих один до одного. Основна відмінність у контактній групі, яка прихована в корпусі.

Як функціонує обладнання?

Ми вже ознайомилися з тим, що це таке, тепер саме час визначитися, як працює прохідний вимикач. Особливість роботи представленої моделі полягає у застосуванні перемикального контакту.

Два прохідні вимикачі об'єднуються один з одним електричними кабелями та стають взаємозалежними. Це дає можливість контролювати одне джерело світла з двох різних місць, що робить освітлення в будинку чи офісі зручнішим та сучаснішим.

Для коректного під'єднання прохідного пристрою потрібно дотримуватись схем, які гарантують його правильну роботу. Далі розглянемо, як під'єднати прохідний вимикач, щоб він міг виконувати свої функції.

Процес встановлення

Як ви вже встигли зрозуміти, підключення прохідного перемикача дозволяє контролювати освітлення з декількох точок. Цей варіант особливо зручний у довгих коридорах, на сходових маршах та у просторих приміщеннях. Принцип роботи прохідного вимикача полягає в тому, що світло можна вмикати та вимикати з двох, а іноді й з більшої кількості місць, що значно збільшує зручність експлуатації.

Як під'єднати двоклавішний прохідний вимикач, щоб він працював просто і комфортно? Спочатку необхідно вибрати відповідні складники. Для стандартного рішення знадобляться два прохідні вимикачі, а одну або кілька перехресних моделей потрібно придбати, якщо потрібне керування з трьох і більше точок.

Також потрібні електричний кабель та розподільна коробка. Перш ніж перейти до монтажу, необхідно знеструмити приміщення, що дозволить захистити себе від ураження електричним струмом. Переконавшись, що напруги в мережі більше немає, можна розпочинати виконання робіт.

Як відбувається безпосередньо підключення

Наступним кроком буде прокладання проводу. При цьому врахуйте, що провідник повинен йти від першого прохідного вимикача до світильника, потім перехресного перемикача, далі до наступного прохідного пристрою і назад до джерела живлення. У результаті створюється ланцюг, що дозволяє керувати світлом із різних точок.

Тепер можна перейти безпосередньо в установці самих вимикачів. Як правило, такі пристрої мають три контакти: загальний і два перемикачі. Провід від електричного кабелю підключається до цих контактів у визначеному порядку:

  1. Один із проводів приєднується до загального контакту першого вимикача, а решта двох – до перемикального.
  2. Ці дроти з'єднуються з контактами другого виробу таким чином, щоб забезпечити замикання та розмикання ланцюга при натисканні на будь-яку клавішу.
  3. Якщо використовувався перехресний вимикач, його варто встановлювати між прохідними. Така модель відрізняється чотирма контактами, які підключаються попарно до двох вимикачів прохідного типу. Це дозволяє створити перехресне перемикання, де кожна з клавіш зможе керувати світлом.

Після виконання всіх дій можна увімкнути напругу в будинку та перевірити коректність роботи системи. Якщо все зроблено правильно, світло буде вмикатися і вимикатися при натисканні на будь-яку клавішу, незалежно від їх розташування.

Навіщо це потрібно

Застосування прохідних вимикачів значно підвищує комфорт у будинку чи офісі. Можливість керувати освітленням з різних місць позбавляє необхідності повертатися до однієї точки включення і робить експлуатацію більш зручною.

Цей підхід особливо актуальний у просторих приміщеннях, якими переміщається багато людей, у місцях з високою прохідністю, таких як коридори та сходові майданчики.

Встановлення прохідних вимикачів не потребує значних витрат, але приносить більше комфорту у повсякденному житті, роблячи управління освітленням простим та інтуїтивно зрозумілим процесом. Сподіваємося, що ви тепер маєте уявлення про те, як під'єднати подвійний прохідний вимикач. Насправді це не так складно, як здається спочатку.

Чи можна перетворити звичайну модель на прохідну

Дуже багатьох господарів цікавить питання, як зробити прохідний вимикач зі стандартного. Така процедура справді можлива, і вона не забере у вас надто багато часу.

Все, що вам знадобиться – це створити третій контакт. Потрібно купити два звичайні пристрої, бажано одного розміру та виробника. При цьому моделі повинні бути універсальними. Також дуже важливо, щоб пристрої мали три чи вісім клем. Це необхідно для незалежного замикання/розмикання ланцюгів.

Процес виглядає так:

  • знеструмте систему;
  • послабте кріплення та витягніть вміст з підрозетника;
  • визначте розташування фази;
  • розгорніть на 180 градусів один із контактів;
  • зріжте один із контактів спільної групи та зафіксуйте на місце зняту частину вимикача.

Зробити це нескладно, робота забере у вас лише кілька десятків хвилин.

Також варто розглянути, як під'єднати прохідний двоклавішний вимикач як звичайний. Як проміжні, так і прохідні моделі можуть виконувати функції простого пристрою. Однак зробити це можна тільки в тому випадку, якщо електричний ланцюг нескладний, а крапок небагато.

Підключаючи прохідний вимикач як звичайний, потрібно приєднати тільки два контакти з трьох. Ми сподіваємося, що наша інформація була корисною для вас. Пам'ятайте, що з електрикою потрібно бути обережним, і якщо у вас недостатньо досвіду, краще відразу звернутися до фахівців.