У приміщеннях, де передбачена наявність електричної енергії, мають бути обов'язково вмонтовані вимикачі. Серед усіх варіантів найбільш зручними вважаються моделі, обладнані освітленням. Саме тому багато хто цікавиться, як під'єднати вимикач з підсвічуванням.

Ці пристрої необхідні в будь-якому приміщенні, тому що з їх допомогою вимикають та вимикають освітлення. У сучасних моделях передбачено функцію програмування (наприклад, для роботи систем «розумний будинок» або «тепла підлога»).

Як влаштований вимикач з підсвічуванням

Головна відмінність представленого обладнання від звичайних варіантів – наявність світлового індикатора. Це може бути світлодіод або маленька неонова лампочка. Насправді схема приєднання такого вимикача нескладна, оскільки індикатор розташований паралельно до виводів.

Коли прилад вимкнено, він підключається до нульового провідника та починає світитися. Якщо пристрій увімкнено, індикатор переходить у те саме положення. Однак важливо враховувати той факт, що представлений тип виробів іноді потребує встановлення адаптера при підключенні до люмінесцентних ламп, деяких світлодіодних та приладів із пусковим електрорегулятором. За функціональністю всі пристрої можуть бути одно-, дво-, три- та чотириклавішними, шнуровими або кнопковими.

Перш ніж розбиратися, як правильно під'єднати вимикач з підсвічуванням, розгляньмо його переваги:

  1. Конструкція та зовнішній вигляд вимикача дуже схожий зі звичайними пристроями. Єдина відмінність – це джерело світла на передній панелі, яке робить прилад помітнішим у темний час доби.
  2. Більшість схем є енергоощадними, тобто економними, що споживають дуже мало електричної енергії.
  3. Підключення діода чи лампочки не потребує енерговитрат.

Дуже часто подібне обладнання монтують у спальній кімнаті, тому що підсвічування дозволяє швидше зорієнтуватися у темряві при раптовому пробудженні.

Типи вимикачів залежно від виду підсвічування

Вид світлового джерела – один із головних параметрів, який варто враховувати перед тим, як підключати двоклавішний вимикач з підсвічуванням. Вирізняють такі варіанти:

  1. Зі світлодіодом. Такі перемикачі здатні підвищити ККД та знизити витрати електроенергії.
  2. З резистором. Подібна схема монтажу має великий мінус: вимикач не виконуватиме своїх функцій, якщо в лампі або іншому пристрої стоїть світлодіодне джерело. Річ у тому, що подібний виріб не здатний створювати велику напругу, а діодні прилади відрізняються високим опором. Краще використовувати цей тип з лампами розжарювання.
  3. З неоновою лампою. Цей тип пристроїв практично позбавлений недоліків. Він може працювати майже з усіма освітлювальними приладами, навіть із простими, люмінесцентними або діодними лампочками.

Зараз у побуті успішно застосовуються вимикачі всіх перерахованих вище типів.

Основні правила підключення вимикача з підсвічуванням

Майже всі типи представлених пристроїв приєднуються однаково, але є невеликі відмінності. Розглянемо, як під'єднати подвійний вимикач з підсвічуванням, і поговоримо про його одинарний аналог.

Монтаж одинарного виробу

Найлегше поставити одноклавішний вимикач з індикатором. Для початку варто вимкнути електрику на щитку та провести демонтаж попередньої моделі. Щоб це зробити, потрібно:

  • зняти клавішу за допомогою звичайної плоскої викрутки;
  • акуратно усунути декоративну накладку;
  • викрутити сполучні гвинти;
  • послабити кріплення та від'єднати провідники.

Далі переходимо до того, як правильно під'єднати вимикач з підсвічуванням. Для цього в підрозетник вставляємо внутрішні деталі нового приладу та прикріплюємо проводки до контактів.

Потім вкручуємо болти для фіксації та зверху встановлюємо накладку, а після цього вставляємо клавішу. Після завершення всіх маніпуляцій вмикаємо електрику та перевіряємо, як працює вимикач. Якщо ви все зробили грамотно, на обладнанні відразу загориться індикатор.

Установка багатоклавішних варіантів

Якщо вас цікавить, як під'єднати двоклавішний вимикач з підсвічуванням, то ця інформація для вас. Проводиться цей процес майже аналогічно до попереднього, але з деякими нюансами, адже контактів буде більше.

Процес підключення здійснюється наступним чином:

  1. Спершу проводиться демонтаж старого обладнання. Як це зробити, ми вже описували вище.
  2. Після цього в підрозетнику у вас залишиться три проводки. Один позначає живлення, другі два — йдуть до освітлювального приладу.
  3. Далі з допомогою індикатора необхідно знайти фазу. Робити це потрібно дуже акуратно, оскільки працювати доведеться під напругою. Знеструмте мережу та зачистьте дроти від ізоляції.
  4. Тепер візьміть новий вимикач, визначте положення вимк. По черзі під'єднайте усі контакти та закрутіть болти.
  5. Фазний кабель під'єднайте до пластини окремим гвинтом, потім вставте внутрішню частину монтажної коробки.

Закріпіть складники болтами та встановіть клавіші. Далі залишається просто увімкнути напругу та перевірити, чи правильно працює пристрій.

Чи можна вимкнути підсвічування у вимикачі?

Ми з вами розглянули, як під'єднати вимикач з підсвічуванням, а тепер хочемо розповісти, як вимкнути цей індикатор. Для чого? Річ у тому, що ця неонова лампочка все-таки споживає електроенергію. Якщо вам потрібно поїхати надовго (наприклад, у відрядження або на відпочинок), краще відключити індикатор, щоб не переплачувати за електрику.

Сучасні вимикачі з підсвічуванням дозволяють зробити це або тимчасово або взагалі назавжди. Відключити лампочку так само легко, як під'єднати вимикач з підсвічуванням на 3 контакти.

Для початку обов'язково варто вимкнути електроенергію. Далі необхідно зняти клавіші та декоративну накладку. Відкрутіть гвинтики та витягніть наповнення підрозетника. Від'єднайте дроти від контактів, знайдіть світлодіод і перекусіть провід, що веде до нього. Насамкінець просто зберіть пристрій назад.

Як бачите, встановлення та підключення вимикача з індикатором виконуються досить просто. Зробити це можна власноруч. Причому вам знадобиться мінімум сил, часу та інструментів.

Важливо тільки з відповідальністю поставитися до цього питання і пам'ятати, що вам доводиться працювати з електрикою, а отже, необхідно дотримуватись правил безпеки.